Slam poetry – básně nemusí být nudné

Když se řekne básně, představí si většina populace nudné učení se nazpaměť dvě stě let mrtvých autorů. Jenomže poezie se dá dělat i jinak. Třeba vtipně či improvizovaně. Všechno tohle žánr Slam poetry nabízí

Na slamových exhibicích jsou pravidla velmi jednoduchá. Vystupuje několik autorů s vlastními básnickými texty. Jejich výstupy pak hodnotí porotci vybraní z publika body. Ostatní, na které zrovna hodnocení nezbylo, mohou aspoň silným potleskem podpořit svého favorita. A jelikož jsou dvě kola a po tom prvním se porotci mění, je velmi dobře možné, že si také zabodujete.

Jak vypadají texty?

Můžete slyšet různorodé texty, ale v Čechách převažují ty vtipné. Ať už třeba poněkud perverzní Martina Fillipiho – “Co se ti honí hlavou? Jak mi ho honíš hlavou.”, Filipitchovi milostné – “Tak dlouho jsem se dvořil netečné Adéle, až mě to přestalo bavit a poslal jsem jí doprdele.” či Anatolovi politické – “Vždyť nás tu za chvíli bude jako Indů v Dillí, když to na čáře někdo prostě nepostřílí.” Může si vybrat každý. Pro filosofičtější diváky jsou zde i vážné texty, které se mohou týkat ať už situace v Sýrii, holocaustu nebo třeba chudoby.

Kde můžu slam navštívit?

Dnes už funguje v podstatě ve všech větších městech, v Praze nebo Plzni se dokonce pořádá každý měsíc. A když se k tomu přidá fakt, že na tohle pravidelně chodí asi 150 diváků, dá se říci, že to rozhodně není hipsterská zábava.

Latest articles

Co je čistá mzda?

Ostrov Panny Marie ze skal

Jaký telefon k vánocům?

Jak oškubat bažanta

spot_imgspot_img

Related articles

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img